Tuesday, 16 February 2016

NEWS : Complete Full List of Winners at the Grammy Awards 2016

The 58th annual Grammy Awards ceremony was held yesterday,  Monday, February 15, at the Staples Center in Los Angeles.
For the fifth year in a row, LL Cool J has hosted the
festivities — it also featured performances from a staggering
list of superstars, including Taylor Swift , Justin Bieber ,
Adele, Rihanna , Lady Gaga and more... 

See full lists of Winners below ( Note: that Winners in their right categories are boldly highlighted) 

Kendrick Lamar receiving an Award last night at the Grammy Award 2016
RECORD OF THE YEAR

“Really Love” — D’Angelo and the Vanguard
WINNER: “Uptown Funk” — Mark Ronson featuring Bruno
Mars
“Thinking Out Loud” — Ed Sheeran
“Blank Space” — Taylor Swift
“Can’t Feel My Face” — The Weeknd

ALBUM OF THE YEAR
Sound & Color — Alabama Shakes
To Pimp a Butterfly — Kendrick Lamar
Traveller — Chris Stapleton
WINNER: 1989 — Taylor Swift
Beauty Behind the Madness — The Weeknd

BEST NEW ARTIST
Courtney Barnett
James Bay
Sam Hunt
Tori Kelly
WINNER: Meghan Trainor

BEST ROCK PERFORMANCE
WINNER: “Don’t Wanna Fight” — Alabama Shakes
“What Kind of Man” — Florence & The Machine
“Something From Nothing” — Foo Fighters
“Ex’s & Oh’s” — Elle King
“Moaning Lisa Smile” — Wolf Alice

BEST MUSICAL THEATER ALBUM
An American in Paris
Fun Home
WINNER: Hamilton
The King And I
Something Rotten!

SONG OF THE YEAR
“Alright” — Kendrick Lamar
“Blank Space” — Taylor Swift
“Girl Crush” — Little Big Town
“See You Again” — Wiz Khalifa featuring Charlie Puth
WINNER: “Thinking Out Loud” — Ed Sheeran

BEST COUNTRY ALBUM
Montevallo — Sam Hunt
Pain Killer — Little Big Town
The Blade — Ashley Monroe
Pageant Material — Kacey Musgraves
WINNER: Traveller — Chris Stapleton

BEST RAP ALBUM
2014 Forest Hills Drive — J. Cole
Compton — Dr. Dre
If You’re Reading This It’s Too Late — Drake
WINNER: To Pimp A Butterfly — Kendrick Lamar
The Pinkprint — Nicki Minaj

BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE
“Ship to Wreck” — Florence & The Machine
“Sugar” — Maroon 5
WINNER: “Uptown Funk” — Mark Ronson featuring Bruno
Mars
“Bad Blood” — Taylor Swift featuring Kendrick Lamar
“See You Again” — Wiz Khalifa featuring Charlie Puth

BEST POP SOLO PERFORMANCE
“Heartbeat Song” — Kelly Clarkson
“Love Me Like You Do” — Ellie Goulding
WINNER: “Thinking Out Loud” — Ed Sheeran
“Blank Space” — Taylor Swift
“Can’t Feel My Face” — The Weeknd

BEST RAP SONG
“All Day” — Kendrick Lamar and Kanye West
WINNER: “Alright” — Kendrick Lamar featuring Pharrell
Williams
“Energy” — Drake
“Glory” — Common & John Legend
“Trap Queen” — Fetty Wap

BEST MUSIC VIDEO
“LSD” — A$AP Rocky
“I Feel Love (Every Million Miles)” — The Dead Weather
“Alright” — Kendrick Lamar
WINNER: “Bad Blood” — Taylor Swift Featuring Kendrick
Lamar
“Freedom” — Pharrell Williams

BEST RAP PERFORMANCE
“Apparently” — J. Cole
“Back To Back” — Drake
“Trap Queen” — Fetty Wap
WINNER: “Alright” — Kendrick Lamar

“Truffle Butter” — Nicki Minaj featuring Drake & Lil
Wayne
“All Day” — Kanye West featuring Theophilus London,
Allan Kingdom & Paul McCartney

BEST MUSIC FILM
Mr. Dynamite: The Rise of James Brown
Sonic Highways
What Happened, Miss Simone?
The Wall
WINNER: Amy

BEST POP VOCAL ALBUM
Piece By Piece — Kelly Clarkson
How Big, How Blue, How Beautiful — Florence & The
Machine
Uptown Special — Mark Ronson
WINNER: 1989 — Taylor Swift
Before This World — James Taylor

BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
Empire: Season 1
Fifty Shades of Grey
WINNER: Glen Campbell: I’ll Be Me
Pitch Perfect 2
Selma

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
WINNER: Birdman
The Imitation Game
Interstellar
The Theory of Everything
Whiplash
Taylor Swift receiving her award at the Grammys 2016 

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA
“Earned It (Fifty Shades of Grey)” — The Weeknd
WINNER: “Glory” — Common & John Legend
“Love Me Like You D” — Ellie Goulding
“See You Again” — Wiz Khalifa featuring Charlie Puth
“Til It Happens To You” — Lady Gaga

BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM
Ego Death — The Internet
You Should Be Here — Kehlani
Blood — Lianne La Havas
Wildheart — Miguel
WINNER: Beauty Behind the Madness — The Weeknd

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG
“Worth [Live]” —Anthony Brown & Group Therapy
WINNER: “Wanna Be Happy?” — Kirk Franklin
Intentional” — Travis Greene
“How Awesome is Our God [Live]” — Israel & NewBreed
featuring Yolanda Adams
“Worth Fighting For [Live]” — Brian Courtney Wilson

BEST LATIN POP ALBUM
Terral — Pablo Alborán
Healer — Alex Cuba
WINNER: A Quien Quiera Escuchar (Deluxe Album) — Ricky
Martin
Sirope — Alejandro Sanz
Algo Sucede — Julieta Venegas

BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM
Amanecer — Bomba Estereo
Mondongo — La Cuneta Son Machín
WINNER: Hasta La Raíz — Natalia Lafourcade
Caja de Música — Monsieur Periné
Dale — Pitbull

BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING
TEJANO)
Mi Vicio Mas Grande — Banda El Recodo De Don Cruz
Lizarraga
Ya Dime Adiós — La Maquinaria Norteña
Zapateando — Los Cojolites
WINNER: Realidades (Deluxe Edition) —Los Tigres Del Norte
Tradición, Arte Y Pasión — Mariachi Los Camperos De Nati
Cano

BEST TROPICAL LATIN ALBUM
Tributo A Los Compadres: No Quiero Llanto — José Alberto
“El Canario” & Septeto Santiaguero
WINNER: Son De Panamá — Rubén Blades with Roberto
Delgado & Orchestra
Presente Continuo — Guaco
Todo Tiene Su Hora — Juan Luis Guerra 4.40
Que Suenen Los Tambores — Victor Manuelle

BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE
“And Am I Born To Die” — Béla Fleck & Abigail Washburn
“Born to Play Guitar” — Buddy Guy
“City Of Our Lady” — The Milk Carton Kids
“Julep” — Punch Brothers
WINNER: “See That My Grave Is Kept Clean” — Mavis
Staples

BEST AMERICAN ROOTS SONG
“All Night Long” — The Mavericks
“The Cost Of Living” — Don Henley & Merle Haggard
“Julep” — Punch Brothers
“The Traveling Kind” — Emmylou Harris & Rodney Crowell
WINNER: “24 Frames” — Jason Isbell

BEST AMERICANA ALBUM
The Firewatcher’s Daughter — Brandi Carlile
The Traveling Kind — Emmylou Harris & Rodney Crowell
WINNER: Something More Than Free — Jason Isbell
Mono — The Mavericks
The Phosphorescent Blues — Punch Brothers

BEST BLUEGRASS ALBUM
Pocket Full of Keys — Dale Ann Bradley
Before The Sun Goes Down — Rob Ickes & Trey Hensley
In Session — Doyle Lawson & Quicksilver
Man of Constant Sorrow — Ralph Stanley & Friends
WINNER: The Muscle Shoals Recordings — The Steeldrivers

BEST BLUES ALBUM
Descendants of Hill Country — Cedric Burnside Project
Outskirts of Love — Shemekia Copeland
WINNER: Born to Play Guitar — Buddy Guy
Worthy — Bettye LaVette
Muddy Waters 100 — John Primer & Various Artists

BEST FOLK ALBUM
Wood, Wire & Words — Norman Blake
WINNER: Béla Fleck And Abigail Washburn — Béla Fleck &
Abigail Washburn
Tomorrow Is My Turn — Rhiannon Giddens
Servant of Love — Patty Griffin
Didn’t He Ramble — Glen Hansard

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM
WINNER: Go Go Juice — Jon Cleary
La La La La — Natalie Ai Kamauu
Kawaiokalena — Keali’i Reichel
Get Ready — The Revelers
Generations — Windwalker And the MCW

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
WINNER: “The Afro Latin Jazz Suite” — Arturo O’Farrill &
The Afro Latin Jazz Orchestra featuring Rudresh
Mahanthappa
“Civil War” — Bob Mintzer Big Band
“Confetti Man” — Turtle Island Quartet
“Neil” — University of North Texas One O’Clock Lab Band
“Vesper” — Marshall Gilkes & WDR Big Band
BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPELLA
“Bruno Mars” — Vocally Challenged
WINNER: “Dance of the Sugar Plum Fairy” — Pentatonix
“Do You Hear What I Hear” — Committed
“Ghost of A Chance” — Bob James & Nathan East
“You and the Night and the Music” — John Fedchock New
York Big Band
BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS
“Be My Muse” — Lorraine Feather
“52nd & Broadway” — Patrick Williams featuring Patti
Austin
“Garota De Ipanema” — Catina DeLuna featuring Otmaro
Ruiz
WINNER: “Sue (Or in a Season of Crime) — David Bowie
“When I Come Home” — Jimmy Greene with Javier Colon

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Dan Merceruio
WINNER: Judith Sherman

BEST RECORDING PACKAGE
Alagoas — Alagoas
Bush — Snoop Dogg
How Big, How Blue, How Beautiful (Deluxe Edition) —
Florence + The Machine
My Happiness — Elvis Presley
WINNER: Still the King: Celebrating the Music of Bob Wills and
his Texas Playboys — Asleep At The Wheel

BEST ALBUM NOTES
Folksongs of Another America: Field Recordings From the
Upper Midwest, 1937-1946 — Various Artists
Lead Belly: The Smithsonian Folkways Collection — Lead
Belly
WINNER: Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting to
be Danced — Joni Mitchell
Portrait of an American Singer — Tennessee Ernie Ford
Songs of the Night: Dance Recordings, 1916-1925 —
Joseph C. Smith’s Orchestra
BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE
Beneath the Skin (Deluxe Box Set) —Of Monsters And Men
I Love You, Honeybear (Limited Edition Deluxe Vinyl) —
Father John Misty
WINNER: The Rise & Fall of Paramount Records, Volume Two
(1928-32) — Various Artists
Sticky Fingers (Super Deluxe Edition) — The Rolling
Stones
30 Trips Around the Sun — Grateful Dead
What A Terrible World, What A Beautiful World (Deluxe Box
Set) — The Decemberists
BEST HISTORICAL ALBUM
WINNER: The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol
11 — Bob Dylan and the Band
The Complete Concert by the Sea — Erroll Garner
Native North America (Vol. 1): Aboriginal Folk, Rock, and
Country 1966-1985 — Various Artists
Parchman Farm: Photographs and Field Recordings,
1947-1959 — Various Artists
Songs My Mother Taught Me — Fannie Lou Hamer
BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL
Before this World — James Taylor
Currency of Man — Melody Gardot
Recreational Love — The Bird and the Bee
WINNER: Sound & Color — Alabama Shakes
Wallflower — Diana Krall

BEST REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL
“Berlin by Overnight (CFCF Remix)”
“Hold On (Fatum Remix)”
“Runaway (U & I) (Kaskade Remix)”
“Say My Name (RAC Remix)”
WINNER: “Uptown Funk (Dave Audé Remix)”
BEST SURROUND SOUND ALBUM
Amdahl: Astrongnosia & Aesop
WINNER: Amused To Death
Magnificat
Shostakovich: Symphony No. 7
Spes
BEST CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM
Guitar in the Space Age! — Bill Frisell
Love Language — Wouter Kellerman
Afrodeezia — Marcus Miller
WINNER: Sylva — Snarky Puppy & Metropole Orkest
The Gospel According to Jazz, Chapter IV — Kirk Whalum
BEST NEW AGE ALBUM
WINNER: Grace — Paul Avgerinos
Bhakti Without Borders — Madi Das
Voyager — Catherine Duc
Love — Peter Kater
Asia Beauty — Ron Korb

BEST IMPROVISED JAZZ SOLO
“Giant Steps” — Joey Alexander
WINNER: “Cherokee” — Christian McBride
“Arbiters of Evolution” — Donny McCaslin
“Friend or Foe” — Joshua Redman
“Past Present” — John Scofield

BEST JAZZ VOCAL ALBUM
Many A New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers &
Hammerstein — Karrin Allyson
Find A Heart — Denise Donatelli
Flirting With Disaster — Lorraine Feather
Jamison — Jamison Ross
WINNER: For One to Love — Cécil McLorin Salvant

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM
My Favorite Things — Joey Alexander
Breathless — Terence Blanchard featuring The E-
Collective
Covered: Recorded Live At Capital Studios — Robert
Glasper & The Robert Glasper Trio
Beautiful Life — Jimmy Greene
WINNER: Past Present — John Scofield

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE
Lines of Color — Gil Evans Project
Köln — Marshall Gilkes & WDR Big Bana
Cuba: The Conversation Continues — Arturo O’Farrill &
The Afro Latin Jazz Orchestra
WINNER: The Thompson Fields — Maria Schneider Orchestra
Home Suite Home — Patrick Williams

BEST LATIN JAZZ ALBUM
WINNER: Made In Brazil — Eliane Elias
Impromptu — The Rodriguez Brothers
Suite Caminos — Gonzalo Rubalcaba
Intercambio — Wayne Wallace Latin Jazz Quintet
Identities are Changeable — Miguel Zenón

BEST REGGAE ALBUM
Branches of the Same Tree — Rocky Dawuni
The Cure — Jah Cure
Acousticalevy — Barrington Levy
Zion Awake — Luciano
WINNER: Strictly Roots — Morgan Heritage

BEST WORLD MUSIC ALBUM
Gilbertos Samba Ao Vivo — Gilberto Gil
WINNER: Sings — Angelique Kidjo
Music From Inala — Ladysmith Black Mambazo with Ella
Spira & The Inala Ensemble
Home — Anoushka Shankar
I Have No Everything Here —Zomba Prison Project
BEST CHILDREN’S ALBUM
¡Come Bien! Eat Right! — José-Luis Orozco
Dark Pie Concerns — Gustafer Yellowgold
WINNER: Home — Tim Kubart
How Great Can This Day Be —Lori Henriques
Trees — Molly Ledford & Billy Kelly

BEST SPOKEN WORLD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO
BOOKS & STORYTELLING)
Blood on Snow (Jo Nesbø) —Patti Smith
Brief Encounters: Conversations, Magic Moments and
Assorted Hijinks — Dick Cavett
WINNER: A Full Life: Reflections at Ninety — Jimmy Carter
Patience And Sarah (Isabel Miller) — Janis Ian & Jean
Smart
Yes Please — Amy Poehler (& Various Artists)
BEST COMEDY ALBUM
Back to the Drawing Board — Lisa Lampanelli
Brooklyn — Wyatt Cenac
Happy. And A Lot. — Jay Mohr
Just Being Honest — Craig Ferguson
WINNER: Live at Madison Square Garden — Louis C.K.

BEST OPERA RECORDING
“Janáček: Jenůfa”
“Monteverdi: Il Ritorno D’Ulisse In Patria”
“Mozart: Die Entführung Aus Dem Serail”
WINNER: “Ravel: L’Enfant Et Les Sortiléges; Shéhérazade”
“Steffani: Niobe, Regina Di Tebe”

BEST CHORAL PERFORMANCE
“Beethoven: Missa Solemnis”
“Monteverdi: Vespers of 1610”
“Pablo Neruda - The Poet Sings”
“Paulus: Far In The Heavens”
WINNER: “Rachmaninoff: All-Night Vigil”

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE
PERFORMANCE
“Brahms: The Piano Trios”
WINNER: “Filament”
“Flaherty: Airdancing for Toy Piano, Piano & Electronics”
“Render”
“Shostakovich: Piano Quintet & String Quartet No. 2”

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO
WINNER: “Dutilleux: Violin Concerto, L’Arbre Des Songes”
“Grieg & Moszkowski: Piano Concertos”
“Mozart: Keyboard Music, Vol. 7”
“Rachmaninov Variations”
“Rzewski: The People United Will Never be Defeated!”
BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM
Beethoven: An Die Ferne Geliebte; Haydn: English Songs;
Mozart: Masonic Cantata
WINNER: Joyce & Tony — Live from Wigmore Hall
Nessun Dorma — The Puccini Album
Rouse: Seeing; Kabir Padavali
St. Petersburg

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION
Barry: The Importance of Being Earnest
Norman: Play
WINNER: Paulus: Prayers & Remembrances
Tower: Stroke
Wolfe: Anthracite Fields

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
WINNER: The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern —
Tony Bennett & Bill Charlap
Shadows In the Night — Bob Dylan
Stages — Josh Groban
No One Ever Tells You — Seth MacFarlane
My Dream Duets — Barry Manilow (& Various Artists)

BEST DANCE RECORDING
“We’re All We Need” — Above & Beyond featuring Zoë
Johnston
“Go” — The Chemical Brothers featuring Q-Tip
“Never Catch Me” — Flying Lotus featuring Kendrick
Lamar
“Runaway (U & I)” — Galantis

WINNER: “Where Are Ü Now” — Skrillex and Diplo with
Justin Bieber

BEST DANCE/ELECTRONIC ALBUM
Our Love — Caribou
Born in the Echoes — The Chemical Brothers
Caracal — Disclosure
In Colour — Jamie xx
WINNER: Skrillex and Diplo Present Jack Ü — Skrillex and
Diplo

BEST METAL PERFORMANCE
“Identity” — August Burns Red
WINNER: “Cirice” — Ghost
“512” — Lamb of God
“Thank You” — Sevendust
“Custer” — Slipknot
BEST ROCK SONG
WINNER: “Don’t Wanna Fight” — Alabama Shakes
“Ex’s & Oh’s” — Elle King
“Hold Back The River” — James Bay
“Lydia” — Highly Suspect
“What Kind of Man” — Florence & The Machine

BEST ROCK ALBUM
Chaos and the Calm — James Bay
Kintsugi — Death Cab For Cutie
Mister Asylum — Highly Suspect
WINNER: Drones — Muse
.5: The Gray Chapter — Slipknot

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
WINNER: Sound & Color — Alabama Shakes
Vulnicura — Björk
The Waterfall — My Morning Jacket
Currents — Tame Impala
Star Wars — Wilco

BEST R&B PERFORMANCE
“If I Don’t Have You” — Tamar Braxton
“Rise Up” — Andra Day
“Breathing Underwater” — Hiatus Kaiyote
“Planes” — Jeremih featuring J. Cole

WINNER: “Earned It (Fifty Shades of Gray)” — The Weeknd
BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE
“He is” — Faith Evans
WINNER: “Little Ghetto Boy” — Lalah Hathaway
“Let It Burn” — Jazmine Sullivan
“Shame” — Tyrese
“My Favorite Part of You” — Charlie Wilson

BEST R&B SONG
“Coffee” — Miguel
“Let It Burn” — Jazmine Sullivan
WINNER: “Really Love” — D’Angelo And The Vanguard
“Shame” — Tyrese
"Earned It (Fifty Shades of Gray)" — The Weeknd

BEST R&B ALBUM
Coming Home — Leon Bridges
WINNER: Black Messiah — D’Angelo And The Vanguard
Cheers To The Fall — Andra Day
Reality Show — Jazmine Sullivan
Forever Charlie —Charlie Wilson

BEST RAP/SONG COLLABORATION
“One Man Can Change the World” — Big Sean featuring
Kanye West & John Legend
“Glory” — Common & John Legend
“Classic Man” — Jidenna featuring Roman GianArthur
WINNER: “These Walls” — Kendrick Lamar featuring Bilal,
Anna Wise & Thundercat
“Only” — Nicki Minaj featuring Drake, Lil Wayne & Chris
Brown

BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE
“Burning House” — Cam
WINNER: “Traveller” — Chris Stapleton
“Little Toy Guns” — Carrie Underwood
“John Cougar, John Deere, John 3:16” — Keith Urban
“Chances Are” — Lee Ann Womack

BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE
“Stay A Little Longer” — Brothers Osborne
“If I Needed You” — Joey+Rory
“The Driver” — Charles Kelley, Dierks Bentley & Eric
Paslay
WINNER: “Girl Crush” — Little Big Town
“Lonely Tonight” — Blake Shelton featuring Ashley
Monroe

BEST COUNTRY SONG
“Chances Are” — Lee Ann Womack
“Diamond Rings and Old Barstools” — Tim McGraw
WINNER: “Girl Crush” — Little Big Town
“Hold My Hand” — Brandy Clark
“Traveller” — Chris Stapleton

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC
PERFORMANCE/SONG
WINNER: “Holy Spirit” — Francesca Battistelli
“Lift Your Head Weary Sinner (Chains)” — Crowder
“Because He Lives (Amen)” — Matt Maher
“Soul On Fire” — Third Day featuring All Sons & Daughters
“Feel It” — Tobymac featuring Mr. Talkbox

BEST GOSPEL ALBUM
Destined To Win [Live] — Karen Clark Sheard
Living It — Dorinda Clark-Cole
One Place Live —Tasha Cobbs
WINNER: Covered: Alive In Asia [Live] — Israel & NewBreed
Life Music: Stage Two — Jonathan McReynolds
Six Song-Inspired Cocktails to Kick Your Grammys Party Up
an Octave: Check Out These Delicious Drinks! »

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM
Whatever The Road — Jason Crabb
How Can It Be — Lauren Daigle
Saints And Sinners — Matt Maher
WINNER: This Is Not A Test — Tobymac
Love Ran Red — Chris Tomlin

BEST ROOTS GOSPEL ALBUM
WINNER: Still Rockin’ My Soul — The Fairfield Four
Pray Now — Karen Peck & New River
Directions Home (Songs We Love, Songs You Know) — Point
of Grace

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL
WINNER: Jeff Bhasker
Dave Cobb
Diplo
Larry Klein
Blake Mills

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL
WINNER: Ask Your Mama
Dutilleux: Métaboles; L’Arbre Des Songes; Symphony No. 2,
‘Le Double’
Monteverdi: Il Ritorno D’Ulisse In Patria
Rachmaninoff: All-Night Vigil
Saint-Saëns: Symphony No. 3, ‘Organ’

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE
“Bruckner: Symphony No. 4”
“Dutilleux: Métaboles; L’Arbre Des Songes; Symphony No.
2, ‘Le Double’”
WINNER: “Shostakovich: Under Stalin’s Shadow -
Symphony No. 10”
Spirit of The American Range
Zhou Long & Chen Yi: Symphony ‘Humen 1839’”

BEST CLASSICAL COMPENDIUM
As Dreams Fall Apart — The Golden Age of Jewish Stage
and Film Music (1925-1955)
Ask Your Mama
WINNER: Paulus: Three Places of Enlightenment; Veil of
Tears & Grand Concerto
Handel: L’Allegro, Il Penseroso Ed Il Moderato, 1740
Woman at the New Piano


Source : US magazine.com

No comments: